خانه تکانی ذهن
ذهن نیز نیاز به خانه تکانی دارد
سنت پسندیده به پیشباز رفتن سال نو با برنامه های گوناگون مانند خانه تکانی سبز کردن سبزه، برنامه های شب عید و تحویل سال نو که همگی همراه با نظافت و بهداشت، ترمیم و تازگی است ریشه در اعتقادات نیاکان باستانی ما دارد و چون این سنت ها و آداب و رسوم در دیگر اقوام نیز به گونه ای وجود دارد، به نظر می رسد از طریق ضمیر ناخود آگاه جمعی به همه اقوام و ملل به ارث رسیده باشد.
‌●خانه تکانی
در آخرین ماه سال، همه ایرانی ها و اقوام و ملیت های دیگری که در همسایگی و یا منطقه ماهستند با نظافت خانه و دور ریختن لوازم اسقاطی و ترمیم و تعمیر خانه و لوازمی که می توان از آنها استفاده کرد، زندگی را نو می کنند تا سبکبال و آسوده خاطر به پیشباز عید نوروز بروند. اما عده ای خود را وابسته به اشیا و وسایلی کرده اند که سالهاست جای آنها را تنگ کرده بودند آنکه مورد استفاده قرار گرفته باشد. شاید همین امر باعث فشار فکری و ذهنی آنها شده باشد. وقتی در خانه ای کوچک با فضای محدود، وسایلی را که نمی دانیم برای چه نگه داشته ایم و فقط به صرف اینکه شاید روزی به دردمان بخورد آنها را اینجا و آنجا بایگانی می کنیم تا آنجا که وقتی به سراغ لوازم ضروری روز مره می رویم، با آنها برخورد پیدا می کنیم.
اینها تصاویری از انباشتگی، بلاتکلیفی و فشار در ذهن ما به وجود می آورند.«بوسکالیا» در این زمینه می گوید: «ما بخشی از اجتماعی هستیم که کهنگی را دوست دارد. هیچ چیز را تا آخر مصرف نمی کنیم. فقط آنها را در جایی انبار می کنیم و می گوییم هنوز خوب است. شاید روزی به درد بخورد و شاید روزی هم عتیقه بشود. مانند، چمدان های شکسته، فندک و پیپ های مستعمل، تکه قالیچه های کهن، میزهای اتوی خرد شده، قاب عکس های از مد افتاده، صفحات موسیقی چهل و پنج دور و هفتاد و هشت دور و …».
«بودا» گفته بود: «هرچه بیشتر داشته باشیم، نگرانی بیشتری خواهیم داشت و همچنان که زمان می گذرد ما بنده وسایل خود می شویم.»
و شاید سبک کردن مال از طریق مقادیری که در ادیان ابراهیمی برهمه مؤمنین فرض شده است، نیز برای آسایش و آرامش ذهنی و روانی انسان باشد.فکرش را بکنید! اگر لازم باشد که فقط با خود چمدانی را بردارید و در آن لوازم مورد علاقه و ضروری را قرار دهید، چه خواهید کرد؟
این خود می تواند امتحانی برای آمادگی ما برای رهایی از دلبستگی و وابستگی به لوازمی باشد که جز زحمت، فایده دیگری ندارند. این لوازم اگر خیلی قیمتی باشند، پیوسته برای ما ایجاد نگرانی می کنند و برای اینکه از آنها خوب نگهداری کنیم باید مرتب به آنها برسیم و آنها را تمیز نگاه داریم و مواظب باشیم تا آسیبی به آنها نرسد.بیایید از خانه خویش به درآییم و به خانه ذهن وارد شویم!!

●بدن ذهنی
بدن انسان دارای سه جنبه بعد یا بدن است؛ بدن جسمانی، بدن روانی- عاطفی و بدن ذهنی. بدن جسمانی جایگاه ارگان های مختلف مانند: قلب، مغز، کلیه، ریه و… است.جایگاه بدن روانی- عاطفی در واقع قلب انسان است که جایگاه عاطفی و عشق، مهر و خدای ناخواسته، کینه و نفرت است.
بدن ذهنی که مکان آن در مغز است، جایگاه افکار، اندیشه ها، آمال و آرزوهاست.
این سه جنبه از بدن در تعامل با یکدیگر هستند و اختلال و بیماری در هر یک، روی دیگری اثر می گذارد.بحث ما در باره بدن ذهنی است که افکار و اندیشه ها از آن بر می خیزد و خاطرات خوب و بد و همه آنچه را که از طریق حس و تجربه آموخته است، در خود بایگانی می کند. و گاهی این انباشتگی خاطرات و آموخته ها اگر بد و دارای اثرات نامطلوب باشند، هر از گاهی سر برآورده و آرامش ما را بهم می زنند.
●خاطرات تلخ گذشته!!
یکی از مراجعانم که دچار افسردگی، وسواس فکری، اضطراب و بدبینی شده بود، باگریه می گفت:
«خاطرات تلخ زندگی گذشته ام، دست از سرم بر نمی دارند، مرور این خاطرات، بخشی از برنامه روز مره زندگی من شده است. گاهی آن چنان دراین خاطرات غرق می شوم که زمان و مکان را فراموش می کنم.
اغلب با خود حرف می زنم و از خود می پرسم. چرا؟ چرا؟ راستی چرا؟
من به این خاطرات عادت کرده ام و پیوسته به آنها فکر می کنم. اگرچه در حال حاضر زندگی خوبی دارم، اما خاطرات تلخ گذشته زندگی فعلی مرا هم تلخ کرده است، زیرا نمی توانم خودم و دیگران را ببخشم و خود را از دست خاطرات بد گذشته رها کنم!!
این خانم، ذهنی شلوغ و پر از ایده های سیاه و نا امید کننده داشت. او گفت که معاشرت و رفت و آمدهای فامیلی و دوستانه را ترک کرده است. از سکوت و تنهایی خوشش می آید. سر و صدا، نور و شلوغی باعث آزار او می شود. به رفتار اطرافیان حساس است و موسیقی غم انگیز را دوست دارد!!؟؟
ملاک و معیار زندگی این خانم، گذشته و تجربیات تلخ گذشته بود. حال را فدای گذشته کرده بود و از زندگی خود لذت نمی برد.


ضمیر ناخودآگاه همه ما پر از خاطرات تلخ و شیرین گذشته است. ذهن ما همانند اتاقی خالی است که افکار و اندیشه ها در آن رفت و آمد می کنند. گاهی در آن می مانند و گاه آن را ترک می کنند. کسانی که وابسته به خاطرات گذشته هستند، افکار و اندیشه هایشان این خاطرات را مرور می کند، آنها را ارزیابی کرده و آنچه را که دلبستگی بیشتری به آن دارد، نگاه می دارد و هر از گاهی به آنها فکر می کند. کم کم به آنها خو می گیرد و آنها را ملاک و معیار انتخاب رفتار خویش قرار دهد و اینها در قالب احساسات و اندیشه های آنها، خود را نشان می دهد. مهرورزی، محبت، ستایش، خوبی ها، امید، بخشیدن خود و دیگران… نشانه های سلامت روان و برخورد منطقی و زندگی در اینجا و اکنون است.اما نا امیدی، کینه و نفرت، بدبینی و… که ویروس های روان هستند و از قدرت تخریب بالایی برخوردارند، نشانه ذهن ملامتگر و بدبین است.
راستی، در خانه ذهن شما چه می گذرد
آیا ذهن شلوغی دارید؟
آیا ذهن شما انباشته از سؤال است؟
آیا ذهن شما انباشته از خاطرات تلخ است؟
آیا در ذهن خود نشانه هایی هم از خاطرات خوب دارید؟
راستی، چرا خود را از دست این خاطرات رها نمی کنید؟ نکند شما هم مانند آن خانم به این خاطرات خو گرفته باشید؟ آیا هیچ فکر کرده اید که مرور این خاطرات چه فایده ای برای شما دارد؟
آیا به ضرر و آسیب های ذهنی، جسمی و روانی این خاطرات هم فکر کرده اید؟
پس، منتظر چه هستید؟ چرا خود را از شر آنها رها نمی کنید؟
می پرسید چگونه؟ با خانه تکانی ذهنی!!
●خانه تکانی ذهنی
نوزایش، رمز سلامت و آرامش روانی است!
بسیاری از روانشناسان معتقدند که بهترین روش رهایی از دست احساسات ناخوشایند و مشکلاتی که از این رهگذر به وجود می آید، «خانه تکانی ذهنی» است.
به طبیعت بنگرید که چگونه در پاییز و زمستان برگ و بار کهنه خویش را به دور انداخته و پس از چندی دوباره نو می شود.
به آب نگاه کنید! اگر آب، این مایه حیات مثل همه موجودات به همین شکل و بدون تغییر و تحول در کره زمین به حیات خود ادامه می داد، بدون شک پس از مدتی می گندید و همه اقیانوس ها و دریاها به مرداب بزرگی تبدیل می شدند!
هیچ فکر کرده اید که از بدو پیدایش زمین تاکنون، چند بار؟ چند هزار بار؟ چند میلیون و میلیارد بار و چند… بار، آبهای جهان تبدیل به بخار و ابر شده و سپس به صورت برف و باران به روی زمین بازگشته اند؟
آیا هرگز اندیشیده اید که پوست بدن و بسیاری از سلول های بدن انسان در طول زندگی خود چند بار «نو» شده اند؟
اگر این نوزایشها نبود، انسان و بقیه موجودات نیز همانند اسباب و اثاثیه زندگی، کهنه و مستعمل شده و دیگر کارایی خود را از دست می دادند و بیمارگونه به حیات خود ادامه داده و از زندگی خویش لذت نمی بردند.
حال که چنین ویژگی و توانایی برای نوزایش در وجود آدمی نهفته است، پس چرا عده ای خود را از این موهبت محروم می کنند و به احساسات ناخوشایند اندیشه های کهنه و خاطرات تلخ می چسبند و آن را رها نمی کنند؟
▪راستی اشکال کار در کجا است؟
باز هم می پرسید چگونه و چطور خود را از دست این خاطرات بد رها کنید؟ خیلی راحت است!! با بخشیدن خود و دیگران و فراموش کردن آنچه که اتفاق افتاده و به فراموشی سپردن خاطرات بد و جایگزین کردن خاطرات خوش و نگاه منصفانه و واقع بینانه به همه ابعاد زندگی!
همه شما مثال معروف لیوان پر و خالی را می دانید. حتی اگر قطره ای آب در لیوان باشد، چه بهتر است که آنرا این گونه توصیف کنید: من در لیوان خود مقداری آب دارم! (کمیت آن اهمیت چندانی ندارد. بلکه وجود آب در لیوان مهم است.)
و این شامل سلامتی، شادی، ثروت، موفقیت و همه چیزهایی می شود که می توان به داشتن آنها افتخار کرد و سپاسگزار خداوند بود!
●فنگ شویی چیست؟
«فنگ شویی دانش کهن چینی است که علوم بسیاری را در دل خود جای داده و امروزه با استفاده های کاربردی، ارزش و اعتبار شایان توجهی یافته و با اقبال عمومی روبرو شده است.»
فنگ شویی در فرهنگ چینی حکم جادو را دارد. فنگ شویی دانشی است برای قرار دادن هر چیزی در جای صحیح خود چه در منزل و چه در محیط کار و چه در مسائل شخصی مانند لباس و غذا و…
بر اساس به کارگیری قوانین فنگ شویی، می توان با تغییراتی جریان انرژی را در قسمت های مورد نیاز تقویت کرد. همچنین این دانش می گوید در هر خانه ای نقاط خاصی برای سلامتی، خط مشی زندگی، فرزندان، دانایی و… وجود دارد که باید با توجه به عناصر مربوط به هر یک از این ها، لوازم و وسایل خاصی را در آنها قرار بدهیم و یا قرار ندهیم. فنگ شویی تأکید زیادی به دور ریختن لوازم به دردنخور و اضافی دارد و معتقد است که بسیاری از لوازم و وسایل زندگی، خاطرات و گذشته های بد و ناخوشایندی را با خود همراه دارند که باید دور ریخته شود.
اگر خانه شما هم مانند سمساری است و همه نوع وسایل نو و کهنه را گرد هم آورده اید، چه خوب است که به توصیه این دانش باستانی عمل و خود را از شر آنها رها کنید! مانند:
- لباس های زیادی که از مد افتاده و امیدوار هستید روزی دوباره مد شود و یا لباس هایی را که به شما کادو داده اند ولی آن ها را دوست ندارید و حاضر نیستید از آنها استفاده کنید!
- بریده روزنامه ها، انواع مجلات و کتاب هایی که شاید سال هاست فکر کرده اید روزی به دردتان بخورد ولی هیچ وقت به طرف آنها نرفته اید.
- ظروف لب پریده
- انواع کاست های صوتی و تصویری قدیمی
- انواع ساعت های مچی و دیواری خراب
- انواع رسیدها و اسناد حسابداری که به بیش از ۱۵ سال قبل مربوط می شوند.
- آشغال هایی که خاطرات و گذشته های بد و ناخوشایندی را با خود به همراه دارند!!
اگر می خواهید در زندگی خود پیشرفت و ترقی کنید، تمام این آشغال ها را دور بریزید. هر یک از این آشغال ها همانند مگا بایت یک رایانه، جایی را در ذهن شما اشغال کرده اند و مانند یک بند نامرئی دست و پای شما را بسته اند.
فضای ذهن و محیط اطراف ما محدود است و نباید آن را با زباله پر کنیم!!
پس از دور ریختن این ها ببینید چقدر احساس سبکی و خوشحالی می کنید.
فنگ شویی می گوید: بعد از اینکه آشغال ها را از محیط زندگی دور ریختید، برای چند روز در آن محیط، عود بسوزانید و یا زنگ به صدا درآورید! تا فضا از انرژی های منفی پاک شود. (زنگ یکی از وسایلی است که در فنگ شویی برای ایجاد صداهای خوب و پاک کردن فضا از آن استفاده می شود.) «از کتاب فنگ شویی ترجمه رضا صادقی»
و چقدر خوب است که این روش را در مورد موضوعات و خاطرات بدی هم که ذهن ما را اشغال کرده وآرامش ما را به صورت وسواس های فکری به هم می ریزند، به کار گیریم و بهترین زمان آن همین حالاست.
پس، منتظر چه هستید؟، شروع کنید!!