10 پیشنهاد برای داشتن صبحی شــــاد

معمولا ابتدای صبح و به خصوص بیدار شدن از خواب در صورتی که شب قبل دیر خوابیده باشید برای هیچ کس چندان خوشایند و دوست داشتنی نیست . فراموش نکنید که استرس و نگرانی ، آن هم در ابتدای روز برای هیچ کس خوشایند و خوب نیست بنابراین با رعایت نکات زیر می توانید روز خود را با شادی و آرامش بیشتری آغاز کنید و در نتیجه شانس سلامتی خود و داشتن روزی پر بار را افزایش دهید .


1- همیشه شب هنگام قبل از خواب کمی پرده و کرکره اتان را نیمه باز بگذارید و آن را کاملا کیپ نکنید تا این که به هنگام طلوع آفتاب اشعه های نور طبیعی خورشید به اتاق و مغز شما بتابد و کم کم تولید هورمون ملا تونین که موجب خواب آلودگی می شود کاهش یابد و در عوض هورمون آدرنالین که به بیداری از خواب کمک می کند بهتر تولید شود . به این ترتیب وقتی صدای زنگ ساعت بلند می شود شما در حالت نیمه خواب بوده و دیگر بدن شما آمادگی بیشتری برای بیدار شدن و برخاستن داشته باشد . البته بهتر است که شب زودتر به رختخواب بروید تا اینکه صبح حداقل پس از 7 ساعت خواب بیدار شوید . اگر شما این برنامه را اجرا کنید به این ترتیب بدن شما همانند یک ساعت بیولوژیکی عمل کرده و شما را به موقع بیدار می کند و دیگر نیازی به ساعت کوکی نخواهد بود .


2- همیشه زنگ ساعت را 15 دقیقه زودتر از زمانی که قصد دارید از خواب بیدار شوید تنظیم کنید تا این که فورا به محض شنیدن صدای زنگ مجبور نباشید که از جا بپرید و آماده شوید . به این ترتیب شما می توانید روزتان را با کمی دراز کشیدن در تخت خود و آرام آرام برخاستن از جا آغاز کنید و کمی بدنتان را بکشید و نرمش کنید و حتی تا قبل از بیدار شدن به یک موسیقی ملایم و یا اخبار روز گوش دهید و در مورد این که چه می خواهید بپوشید و در طول روز چه می خواهید بکنید کمی فکر نمایید و یا حتی در مورد مواد غذایی صبحانه خود تصمیم بگیرید . آماده سازی ذهنی برای برخاستن از جا و بیدار شدن به همان اندازه ی آمادگی جسمانی مهم است . این 15 دقیقه زمان زودتر باز کردن چشمان و بیدار شدن از خواب ، قبل از این که هر کس دیگری بیدار شده باشد فقط متعلق به خود شما است و در کاهش استرس و آرامش صبحگاهی بسیار موثر است .


3- برای 15 ثانیه بدن خود را حتی قبل از باز کردن چشمانتان در صبح زود کمی بکشید . دست خود را بلند کنید و ابتدا انگشتان ، مشت و سپس کل دست خود را بکشید . این کار را در مورد اجزای پاهایتان نیز انجام دهید و سپس گردن و در پایان کمرتان را بکشید و این حرکات به راحت برخاستن از جا بسیار کمک می کند و به این ترتیب جریان خون در عضلات و اعضای بدنتان بهتر و سریعتر جریان می یابد و انجام این حرکات کششی همانند یک آمپول اکسیژن و انرژی برای بافت ها عمل می کنند .
4- صبح ها قبل از دوش گرفتن یک صندلی پلاستیکی مناسب حمام را زیر شر شر آب گرم قرار دهید و برای مدتی روی آن بنشینید و حتی در حالی که هنوز آب گرم با فشار به صندلی می خورد شما به گونه ای بر روی آن بنشینید که این آب گرم ولرم به پشت کمر شما هم بخورد . این کار موجب آرامش و افزایش انرژی شما می شود و همانند یک ماساژ طبیعی عمل خواهد کرد . پس از چند دقیقه صندلی را به کناری هل دهید و یک دوش پایانی بگیرید و از حمام بیرون بیایید .


5- هر روز صبح یک گفته و نقل قول معروف و آموزنده که در عین حال مشوق هم باشد بخوانید . یا این که شعر زیبا از حفظ کنید . این گفته می تواند به روز شما چارچوب و برنامه ای خاص دهد و در عین حال می تواند کمک کند که با انگیزه ای خوب در مسیر صحیح حرکت کنید و تفکر منفی و بد بینانه ی کمتری نسبت به روز داشته باشید .


6- بعضی صبح ها یک ویتامین بخورید .


7- از انجام تصمیم گیری ها در ابتدای صبح اجتناب کنید . تعداد تصمیماتی را که در ابتدای صبح می گیرید کمتر کنید . سعی کنید تصمیمات صبحگاهی خود را در شب قبل بگیرید مثلا در مورد این که صبحانه چه بخورید ، چه لباسی بپوشید و یا این که از چه مسیری بروید و غیره . به علاوه سعی کنید امور صبحگاهی خود را تا جایی که می توانید یکنواخت تر کنید مثلا ساعت بیدار شدن ، نوع صبحانه، لباس ها و زمان حمام کوتاه و معینی را برای تمام صبح ها انتخاب کنید .


8- کودکان خود را در ابتدای روز نوازش کنید و در آغوش بگیرید . هیچ چیز ناراحت و نگران کننده تر از بیدار کردن یک کودک دبستانی و یا فرزند دبیرستانی خسته در صبح زود نیست و او در این زمان بسیار حساس و آسیب پذیر است . بنابراین او را یکدفعه از خواب بیدار نکنید بلکه در کنار تختش بنشینید و به آرامی موهایش را نوازش کنید و او را از خواب بیدار نمایید . اگر می خواهید کودکی کم سن تر را بیدار کنید در کنار او دراز بکشید و به آرامی او را بغل کنید و بیدارش نمایید . این نوازش های صبحگاهی کودک موجب می شود که هم شما و هم کودک با لذتی بیشتر روز خوبی را آغاز کنید .


9- هر روز صبح زود 5 تا 10 دقیقه موسیقی گوش دهید و کمی فکر کنید . این کار به شما کمک می کند که تصمیمات شب گذشته را با خلاقیت بیشتری در طول روز شکل دهید و عملی کنید .


10- با بوی عطر قهوه یا چای از خواب بیدار شوید . عطر یک قهوه یا چای عالی دم کشیده در صبح به انسان نشاط می دهد . شما می توانید زمان قهوه جوش یا چای ساز الکتریکی خود را در صورت امکان به گونه ای تنظیم کنید که صبح کمی قبل از ساعتی که قرار است بیدار شوید روشن شود و دم بکشد . بوی خوش چای یا قهوه همانند یک قلاب ماهی گیری شما را از اتاق بیرون خواهد کشید . کافئین موجود در چای یا قهوه همانند یک محرک سیستم عصبی عمل می کند و این ماده همانند داروهای محرکی چون داروی آمفتامین شما را بیدار می کند و سر حال می آورد و میزان فعالیت عضلانی را افزایش می دهد .